Patronem serwisu jest PTCA

Ajurwedyjskie oczyszczenie po Świętach

Atopia 4/2018
Zgodnie z wytycznymi Ajurwedy, dieta oczyszczająca powinna być oparta o potrawy trzyskładnikowe, które spożywamy od kliku do kilkunastu dni. Dzięki temu nie zaśmiecamy układu trawiennego i nie osłabiamy procesu przemiany materii.
Monika Wyrzykowska

Święta to piękny czas spotkania z rodziną, rozmowy i wspólnego biesiadowania. Przygotowujemy potrawy. Czas mija radośnie i bezproblemowo. Jednak czasami, po kolejnym świątecznym dniu spędzonym za stołem, czasami czujemy się przepełnieni i zmęczeni ze względu na nadmiar spożytego jedzenia. Dlatego chcemy zaproponować coś co pomoże Wam w łagodny sposób oczyścić organizm po świętach, przywrócić mu równowagę i rozpocząć ze spokojem i siłą nowy rok.

Sięgnęliśmy do Ajurwedy, wiedzy o życiu w zdrowiu liczącej sobie ponad 4000 lat. Tak jak natłok myśli sprzyja chaosowi i zdenerwowaniu, tak samo natłok jedzenia prowadzi do wstrząsów i deregulacji. Jedzenie pokarmów z grupy sattwicznych (wzmacniających i uzupełniających różne rodzaje energii) sprzyja powrotowi do równowagi emocjonalnej, duchowej i zdrowia ciała. Do współpracy przy przygotowywaniu potraw zaprosiliśmy firmę „Palce Lizać”, która produkuje sklarowane masło ghee według receptury pochodzącej ze starożytnych Indii.

Ghee jest niezmiernie cenione przez Hindusów. Stanowi podstawę wszystkich dań kuchni ajurwedyjskiej. Według ajurwedy spożywanie ghee wpływa na poprawę zapamiętywania i uczenia się, rozpuszcza toksyny w ciele, wzmacnia system odpornościowy, poprawia trawienie, zawiera witaminy A, D, E i K, poprawia wzrok i nawilża skórę. Używane jest w ajurwedyjskich zabiegach oczyszczania zatok, kąpieli oczu, do masażu. Ghee nie zawiera laktozy, wobec czego może być spożywane przez osoby cierpiące na nietolerancję tego cukru. W procesie klarowania, masło pozbawiane jest w 99,8% białek mleka, może być więc elementem diety osób z alergiami na bmk. Nie zaleca się jednak spożywania maseł klarowanych osobom z bardzo silną reakcją na białka mleka krowiego. Proces klarowania nie pozwala zdegradować zawartości białek w 100%. Każdy posiłek powinien zawierać zestaw sześciu smaków: od słodkiego, przez kwaśny, słony, ostry, gorzki, aż do cierpkiego, co uzyskamy dodając do trzyskładnikowej potrawy różne przyprawy.

Komentarze

Dodaj komentarz