Patronem serwisu jest PTCA

Aktualności PTCA

Atopia 3/2017

Atopia TV

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych uruchomiło własny kanał wideo, na portalu youtube.com, o nazwie „AtopiaTV”.

AtopiaTV sukcesywnie będzie uzupełniał ofertę materiałów wideo związanych z leczeniem chorób atopowych, pielęgnacją skóry oraz opieką nad pacjentem atopowym.

Docelowo AtopiaTV będzie też publikowała cykliczne materiały własnej produkcji pod roboczą nazwą „Z wizytą u eksperta”.

Również dzięki multimedialnej funkcji naszego Magazynu „Atopia” – czytelnicy kwartalnika będą mieli możliwość płynnego przechodzenia z materiałów pisanych, do materiałów wideo zamieszczanych w kanale AtopiaTV.

Już teraz zapraszamy na nasz kanał AtopiaTV – znajdziecie tam już kilka propozycji wideo. Na kanał można przejść poprzez wpisanie w przeglądarkę w portalu www.youtube.pl frazy „AtopiaTV” lub klikając w poniższe logo kanału.

Życzymy przyjemnego oglądania.

AZS pakiet informacyjny dla szkół i przedszkoli

 

Na początku października PTCA udostępniło na swoje stronie specjalny zestaw materiałów, który jest doskonałym źródłem wiedzy w zakresie samej choroby jak i profilaktyki oraz sposobów prawidłowej opieki nad dzieckiem dotkniętym AZS, podczas pobytu w przedszkolu lub szkole.

Materiał jest skierowany zarówno do wychowawców i nauczycieli, którzy na co dzień sprawują w przedszkolu i szkole opiekę nad dzieckiem z AZS, jak i również do rodziców. Pakiet Informacyjny to przystępne i napisane zrozumiałym językiem kompendium z zakresu podstaw wiedzy o atopowym zapaleniu skóry, ale też zbiór bardzo praktycznych i pomocnych porad, w jaki sposób prawidłowo dbać o komfort dziecka przewlekle chorego, podczas pobytu w placówce dydaktycznej.

Pakiet promuje kompleksowe (holistyczne) podejście do spraw związanych z opieką nad dzieckiem atopowym zarówno w zakresie codziennej rutyny i zabiegów pielęgnacyjnych, jak i dotyka aspektów psychologicznych, związanych ze sferą emocjonalną.

I wreszcie Pakiet Informacyjny promuje budowanie prawidłowych i konstruktywnych relacji oraz uczciwej komunikacji pomiędzy rodzicami/ opiekunami, a kadrą dydaktyczną w przedszkolu i szkole. W ramach Pakietu, znajdziecie też 2 istotne załączniki, które są narzędziem do współpracy na linii dom-placówka i są bardzo pomocne w budowaniu relacji, wzajemnego zrozumienia i prawidłowych postaw, zarówno rodziców jak i kadry dydaktycznej oraz innych dzieci w grupie przedszkolnej i klasie.

Nadrzędnym celem, który przyświecał PTCA przy przygotowaniu Pakietu Informacyjnego jest budowa świadomości w społeczeństwie, szeroko pojęta edukacja oraz dbałość o jak najwyższe standardy w opiece nad dzieckiem atopowym.

Jesteśmy głęboko przekonani, że przygotowane przez nas materiały w istotny sposób wpłyną na polepszenie komfortu życia całej atopowej rodziny i pozwolą naszym dzieciom prawidłowo się rozwijać, w atmosferze tolerancji, empatii i z zachowaniem standardów „równych szans” dla wszystkich. Czego z całego serca Wszystkim życzymy.

Prosimy kliknąć w okładkę wydawnictwa i zostaniecie przeniesieni do podstrony Portalu PTCA, skąd można pobrać kompletny „Pakiet Informacyjny dla Szkół i Przedszkoli” wraz z załącznikami.

 

Pakiet Informacyjny powstał dzięki wsparciu:

Strefa rabatów dla członków PTCA

Chcielibyśmy Wam przypomnieć, że nasi Partnerzy (Członkowie wpierający Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych) często przygotowują specjalne oferty rabatowe dla Wszystkich Członków PTCA. Informacje na temat form promocji, kody rabatowe, znajdziecie na www.ptca.pl w specjalnej zakładce „Strefa Rabatów PTCA). Dostęp do „Strefy Rabatów” jest wyłącznie dla Członków PTCA, którzy są zalogowani w naszym Portalu. Poniżej lista marek, które są na dzień dzisiejszy wspierane rabatami (kolejność alfabetyczna) :

Przedszkole przyjazne alergikom

Potrzebna Wasza pomoc!

Jak wiecie w PTCA budujemy bazę przedszkoli przyjaznych alergikom i atopikom.

Powoli zbliża się okres w którym niektórzy z Was rozpoczną poszukiwania przedszkola dla małego alergika i/lub atopika.

Dlatego apelujemy o pomoc – jeśli znasz przedszkole w swoim regionie godne zaufania, sprawdzone oraz realizujące wymagania dot. opieki nad dzieckiem atopowym/alergikiem – pomóż innym rodzicom i zgłoś takie przedszkole do bazy PTCA na adres: info@ptca.pl

Obiecujemy, że takie zgłaszane przedszkola będzie obejmować programem „Przedszkole Przyjazne Alergikom”- co w dłuższej perspektywie pomoże tym przedszkolom być jeszcze lepszymi, a nam rodzicom pozwoli na lepszą kontrolę tego, co się dzieje w placówkach „wyróżniających się”.

Z góry dziękujemy za zgłoszenia.

Szczegóły akcji znajdziecie na stronie www.ptca.pl w sekcji „projekty specjalne”

Przejrzyj bazę rekomendowanych przedszkoli przyjaznych alergikom

International Forum for the Study of Itch

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych zostało członkiem prestiżowej organizacji International Forum for the Study of Itch (IFSI). Dzięki członkostwu uzyskaliśmy dostęp do najnowszych badań i wiedzy związanej ze studium nad świądem w różnych dermatozach. IFSI to organizacja skupiająca profesorów z całego świata, którzy zajmują się tylko i wyłącznie badaniem patogenezy oraz sposobów radzenia sobie ze świądem, co ma istotne znaczenia w aspekcie chorób atopowych. Liczymy, że nasze uczestnictwo w tej organizacji oraz dostęp do dokonań naukowych, włączając uczestnictwo w projekcie „Acta Dermato-Venereologica”, w istotny sposób przyczyni się do propagowania wiedzy tu w Polsce oraz do pozytywnych efektów w zakresie radzenia sobie z tym uciążliwym objawem. Pierwszym efektem naszej współpracy jest polska wersja opracowania traktującego o ogólnych teoriach świądu, wraz z podstawowymi wskazówkami jak sobie radzić z tym uporczywym i dokuczliwym objawem. Opracowanie jest dostępne w dalszej części magazynu, w dziale „z wizytą u eksperta”.

Przepisy kulinarne dla alergików i atopików

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych rozpoczęło budowę dla Was bazy przepisów kulinarnych dla alergików i atopików. Mamy 2 założenia odnośnie tej bazy:

  1. Przepisy powinny być proste i szybkie w przygotowaniu, a składniki do kupienia „w sklepie za rogiem”
  2. Chcielibyśmy aby przepisy, podobnie jak wpisy w naszej bazie polecanych lekarzy, pochodziły od Was jako sprawdzone w boju i rekomendowane.

PTCA będzie w miarę możliwości uzupełniać bazę przepisów-do wspólnego korzystania. I tu prośba, do Was, jeżeli macie jakieś sprawdzone przepisy w konkretnych dietach (bezmleczna, bezjajeczna, bezglutenowa itd.), przesyłajcie je na adres: info@ptca.pl

Zapraszamy do korzystania z pierwszych przepisów w bazie.

Przekaz online z konferencji medycznej

W dniu 29 września w Gdańsku odbyła się Pierwsza Interdyscyplinarna Akademia Atopii. To wydarzenie miało również bezprecedensowy charakter, gdyż po raz pierwszy w historii tematyka całej Konferencji medycznej, poświęcona była wyłącznie chorobom atopowym.

I właśnie podczas tego wydarzenia, Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych we współpracy z Przewodniczącym Rady Naukowej – Profesorem Romanem Nowickim oraz przy wsparciu Firmy BestMedicalBrands ( internetowy sklep dla atopików i alergików www.bestmedicalbrands.com), przeprowadziło w Grupie Wsparcia dla rodziców dzieci z AZS, transmisję na żywo z panelu pt.: „Spotkanie On-line kadry medycznej z rodzicami dzieci atopowych”. W niekonwencjonalny sposób doszło do komunikacji lekarzy oraz rodziców zarejestrowanych w Grupie Wsparcia.

Podczas transmisji online, rodzice na żywo oglądając referujących lekarzy, mogli w komentarzach zadawać różne pytania na tematy związane z chorobami atopowymi, a przedstawiciele kadry medycznej na bieżąco odpowiadali na te pytania. Kliknij aby obejrzeć zapis transmisji online.

Komentarze

Dodaj komentarz