Patronem serwisu jest PTCA

Dom alergika

Atopia Jesień 2020

Dom alergika – o czym warto pamiętać

Objawy alergii mogą pojawić się w każdym wieku. Decydują o tym geny jak również czynniki cywilizacyjne – jak np. zanieczyszczenie środowiska czy spożywanie przetworzonej żywności.

Najliczniejszą statystycznie grupą alergików są dzieci. U większości objawy alergii pojawiają się już w pierwszych tygodniach życia, ale coraz częściej zdarza się, że alergia daje o sobie znać dopiero, gdy dziecko ma już kilka lat. Co najczęściej uczula? W Polsce więcej osób uczulonych jest na roztocze kurzu domowego niż na pyłki roślin. W ścisłej czołówce substancji uczulających są także pyłki bylicy, brzozy i alergeny kota, które ze względu na bardzo mały rozmiar są wszechobecne i łatwo się przenoszą, np. na ubraniach.

Potocznie mówi się o alergii na roztocza, ale to nie pajęczaki są powodem uczulenia, lecz alergizujące białka Der p1 i Der p2 znajdujące się w ich odchodach. Badania dowiodły, że w jednym gramie kurzu znajduje się około 1000 szt. roztoczy i aż 250 tys. ich kulek fekalnych! Jedna kulka zawiera aż 0,1 nanograma silnie alergizującego antygenu Der p 1, który jest odpowiedzialny za wystąpienie reakcji alergicznej, a 75% przeciwciał IgE wytwarzanych przez osoby uczulone na roztocza jest produkowanych właśnie pod wpływem tego antygenu.

Jeśli np. dziecko ma cechy atopii, czyli genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwość na alergeny, w momencie, gdy ich poziom w jego otoczeniu jest przekroczony – do chodzi do wystąpienia objawów alergii.

Do najczęstszych objawów uczulenia na roztocza należą przewlekły nieżyt nosa, zapalenie spojówek (odczuwalne zwłaszcza rano po obudzeniu), świąd i zmiany skórne oraz nasilający się w nocy suchy, męczący kaszel. W kurzu domowym, oprócz alergenów roztoczy, znajdują się również m.in. bakterie, zanieczyszczenia dostające się z zewnątrz oraz pleśń.

Potocznie mówi się o alergii na roztocza, ale to nie pajęczaki są powodem uczulenia, lecz alergizujące białka Der p1 i Der p2 znajdujące się w ich odchodach.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

  • świąd, zaczerwienienie, łzawienie oczu i obrzęk powiek – mogą wskazywać na atopowe zapalenie spojówek;
  • zatkany nos, świąd nosa, wodnisty katar – to objawy alergicznego nieżytu nosa;
  • suchość i silny świąd skóry, wypryski – atopowe zapale nie skóry;
  • nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka – alergia pokarmowa.

Jak wyeliminować kurz i czyhające w nim zagrożenie dla zdrowia?

  • Usuń przedmioty gromadzące kurz (dywany, wykładziny dywanowe),
  • książki i pamiątki przechowuj w zamykanych szafkach, a nie na regałach.
  • Nie decyduj się na zwierzątko domowe, np. świnkę morską lub królika, nie mając pewności, czy dziecko nie będzie na nie uczulone.
  • Często, najlepiej raz w tygodniu, zmieniaj pościel. Człowiek traci nawet ok. 40 tys. komórek skóry dziennie, a ponadto pościel chłonie pot, jest siedliskiem bakterii i roztoczy kurzu domowego.
  • Pościel, ręczniki, bieliznę pierz w wysokiej temperaturze (powyżej 60°C) lub z dodatkiem środków eliminujących z tkanin alergeny w niskich temperaturach.
  • Zrezygnuj z kołder i poduszek wypełnionych pierzem na rzecz kołder syntetycznych, najlepiej mieszczących się w pralce.
  • Stosuj oczyszczacze powietrza. Warto zainwestować w urządzenie posiadające dwa rodzaje filtrów: węglowy który dobrze chłonie nieprzyjemne zapachy oraz HEPA, który pochłania pyłki, kurz i inne alergeny. Przy zakupie oczyszczacza zbadaj koszty jego eksploatacji, koszty filtrów oraz jak często, wg producenta, powinny być wy mieniane.
  • Utrzymuj suchą atmosferę, tj. ok 45% wilgotności . względnej. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi ple śni, która może być przyczyną wystąpienia bólów głowy, mięśni i stawów, zapalenie zatok oraz infekcji skórnych.
  • Zaopatrz się w odkurzacz z filtrem HEPA. Odkurzając, zadbaj, aby osoba uczulona nie przebywała w sprzątanym pomieszczeniu.
  • Często wietrz mieszkanie.
  • Regularnie, tj. przynajmniej 2 razy w roku, stosuj środki eliminujące alergeny roztoczy kurzu domowego w miejscach, gdzie ich stężenie jest największe – czyli na materace, kołdry, poduszki, tapczany, meble tapicerowane, pluszowe zabawki. Wybierając środek, zwróć uwagę na sposób jego działania, tzn. czy neutralizuje alergeny białkowe oraz czy skleja drobiny kurzu w większe, nielotne cząstki, co zapewni efektywne i skuteczne zmniejszenie stężenia alergenów w Twoim domu. 
Komentarze

Dodaj komentarz