Patronem serwisu jest PTCA

Jak złagodzić uczucie swędzenia związane z Atopowym Zapaleniem Skóry?

Atopia Zima 2022
Atopowe zapalenie skóry to choroba przebiegająca z okresami remisji i zaostrzenia. Dla każdego z tych okresów charakterystyczne są różne objawy skórne. Jednym z najbardziej uciążliwych jest uczucie swędzenia, które nasila się w okresie zaostrzenia.

Jak złagodzić nasilające się uczucie swędzenia?

W przypadku zaostrzenia zmian Atopowego Zapalenia Skóry zwiększ częstotliwość stosowania emolientów – idealnym rozwiązaniem jest stosowanie emolientów co 4 godziny, jednak wiemy że nie zawsze jest to możliwe. Sięgnij w tym okresie po bogate konsystencje, które dodatkowo tworzą wyczuwalny film na skórze. Zapobiega on przed T (transepidermalną utratą wody) i zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Skróć maksymalnie długość kąpieli. Pamiętaj, że temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała i wynosić ok 37 stopni Celsjusza. Nie pocieraj skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie osusz przykładając ręcznik do ciała.

Jeśli zmiany nasilają się, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni plan leczenia. W przypadku za ostrzenia choroby priorytetem jest zniwelowanie stanów zapalnych objawiających się grudkami i krostkami, obrzękiem oraz silnym zaczerwienieniem. Zmiany te w zależności od wieku, zlokalizowane są na różnych częściach twarzy i ciele ( policzki, czoło, ręce, zgięcia stawów kolanowych i łokciowych). Nie obawiaj się stosowania przepisanych glikokortykosteroidów i nie zwlekaj z ich aplikacją. Kortykosteroidy stosowane miejscowo dają bardzo szybkie rezultaty w postaci łagodzenia stanów za palnych. Po złagodzeniu stanów zapalnych możesz z powrotem wrócić do stosowania dobrej jakości emolientów, które pomogą w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry, a tym samym naturalnej bariery.

Na szczególną uwagę zasługują emolienty z gamy Mustela STELATOPIA®.

Preparaty te nie tylko dostarczają niezbędnych składników do odbudowy naturalnej bariery skóry, ale także  stymulują ją do produkcji własnych lipidów skórnych. Proces ten nazywa się aktywną relipidacją, a odpowiada za niego opatentowany Destylat oleju słonecznikowego® – kluczowy składnik znajdujący się we wszystkich produktach serii Mustella Stelatopia. Gama produktów Stelatopia to kompleksowa pielęgnacja, która zawiera zarówno preparaty do oczyszczania skóry – Olejek i Żel do mycia, a także delikatny szampon w piance dla najmłodszych u których właśnie okolica głowy to pierwszy obszar objęty przez AZS. Emolienty do codziennej pielęgnacji występują w dwóch konsystencjach: w konsystencji balsamu (bogata formuła, wzbogacona w wosk Carnauba, która pozostawia wyczuwalny przyjemny film na skórze) oraz krem o lżejszej konsystencji. Dodatkowo w tej gamie odnajdziesz także krem do twarzy, który został wzbogacony o ekstrakt z liukrecji o działaniu niwelującym zaczerwienienia, który możesz stosować również na powieki. Gama przeznaczona jest dla całej rodziny już od 1. dnia życia.

Kilka dodatkowych wskazówek, które zmniejszą chęć drapania:

  • Przechowuj emolienty w chłodnym miejscu. Nakładanie zimnego preparatu łagodzi uczucie swędzenia.
  • Jeśli AZS dotyczy dziecka, obetnij krótko paznokcie, aby zapobiegać występowaniu podrażnień i ran skóry spowodowanych na skutek drapania.
  • Stwórz regularny rytuał pielęgnacyjny. Systematyczność jest kluczem w leczeniu Atopowego Zapalenia skóry. 
  • Zadbaj o nawilżenie powietrza w okresie jesienno-zimowym.
  • Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 stopni C.
  • Wybieraj ubrania z organicznej bawełny unikając syntetycznych materiałów i swetrów z domieszką wełny.

 

Komentarze

Dodaj komentarz