Patronem serwisu jest PTCA

Kompleksowa pielęgnacja skóry

Atopia 3/2017
Pojawiające się z różną częstością wypryski i skrajna suchość w postaci czerwonych, szorstkich łusek, to objawy atopowego zapalenia skóry (AZS). Choruje na nie 1 dziecko na 5 i to od najmłodszych lat!

Atopowe zapalenie skóry to choroba dziedziczna – jeśli występowała u jednego z rodziców, to prawdopodobieństwo dziedziczenia wynosi od 40 do 50%. Jeśli obydwoje rodzice ją mieli, to prawdopodobieństwo dziedziczenia wzrasta do 80%. Dlatego, w przypadku występowania choroby w rodzinie, zaleca się profilaktyczne stosowanie emolientu od pierwszych dni życia, co zmniejsza ryzyko pojawienia się objawów AZS o 33 do 50%. Aby poradzić sobie z tą szczególną dolegliwością skóry, Mustela® przedstawia produkty pielęgnacyjne Stelatopia®: gama produktów do higieny i pielęgnacji, opracowanych specjalnie, by koić i odbudowywać skórę atopową niemowląt i dzieci. Gama gwarantuje skuteczność potwierdzoną klinicznie i wysoką tolerancję już od pierwszych dni życia . Produkty zostały przebadane pod kontrolą dermatologów i pediatrów, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność produktów, już od 1. dni życia.

 

sprawdź więcej

Chronione patentem składniki aktywne pochodzenia naturalnego

Eksperci tworzący produkty Mustela® opracowali nowe formuły gamy Stelatopia®, zaprojektowane specjalnie z myślą o skórze atopowej niemowląt i dzieci, łączące w sobie dwa opatentowane, naturalne składniki aktywne*.

Destylat oleju słonecznikowego odbudowuje lipidy i koi. Destylat oleju słonecznikowego, uzyskiwany metodą destylacji cząsteczkowej, jest chronionym patentem naturalnym składnikiem aktywnym dopasowanym do potrzeb skóry atopowej. Ten wzbogacony naturalny składnik aktywny koi skórę i stymuluje biosyntezę głównych lipidów niezbędnych do odbudowy osłabionej w przypadku skóry atopowej bariery skórnej.

*Z wyjątkiem olejku do kąpieli (Olej z awokado i Destylat oleju słonecznikowego)

Avocado Perseose® chroni bogactwo komorkowe i wzmacnia barierę skorną. Ten wyjątkowy chroniony patentem składnik aktywny, odkryty przez specjalistów z laboratoriów Expanscience, jest podstawowym składnikiem formuł produktów Mustela® dla dzieci. Avocado Perseose ® wzmacnia barierę skórną, utrzymuje odpowiednią warstwę ochronną, poprawia nawilżenie skóry dzięki czynnikom nawilżającym i chroni bogactwo komórkowe skóry dziecka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Skuteczność potwierdzona klinicznie na grupie 714 niemowląt i dzieci w rzeczywistych warunkach stosowania.

Wszystkie produkty Stelatopia® nowej generacji zostały poddane badaniom klinicznym pod kontrolą dermatologów i pediatrów w celu wykazania ich skuteczności w łagodzeniu zmian skórnych przy AZS.

Jak pielęgnować atopową skórę?

W atopowym zapaleniu skóry pojawiają się naprzemiennie okresy nawrotu i remisji. Co należy robić podczas każdej z tych faz? Nie martw się, nie są to zbyt skomplikowane czynności.

Jeśli okresy remisji oznaczają „przerwę” w występowaniu objawów atopowego zapalenia skóry, nie oznacza to, że należy przerywać także zabiegi pielęgnacyjne. Przeciwnie! To idealny moment, aby zadbać o skórę dziecka, pomóc w jej odbudowie i przywróceniu jej funkcji ochronnej oraz uczynieniu jej bardziej komfortową. W tym celu wystarczy stosować codziennie emolienty o określonym działaniu. Pomagają one skutecznie nawilżać delikatną skórę, a podczas ich aplikacji możesz się cieszyć niezapomnianymi chwilami spędzonymi z dzieckiem. Można nawet wprowadzić taką małą zabawę: jeden całus w ramię, gdy skończona jest pielęgnacja prawej rączki, dwa całusy w zagłębienie dłoni, gdy ukończono zabiegi na lewej. Oczywiście nie zapominamy o niespodziewanych łaskotkach!

Pierwsze oznaki nawrotu

Na skórze dziecka zaczynają pojawiać się zaczerwienienia? Skóra staje się grubsza? Dziecko ma trudności z zasypianiem? Niewątpliwie to zapowiedź nadchodzących skórnych zmian atopowych. Możesz się przygotować na tę sytuację, stosując częściej niż zwykle, nawet kilka razy dziennie, emolienty, np. Krem emolient lub Balsam emolient Stelatopia. Przyniesie to ulgę nadmiernie suchej skórze, a nawet może zmniejszyć o 95% uczucie świądu. To niewątpliwie ich ogromna zaleta.

Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry?

Czy kilka miesięcy po urodzeniu skóra Twojego dziecka jest raczej sucha i występują na niej zaczerwienienia? Czy u Ciebie lub u Twojego współmałżonka występuje wyprysk atopowy? Jeśli tak, to nie należy dłużej zwlekać z wdrożeniem kilku zabiegów, które mogą szybko stać się synonimami przyjemności i ukojenia. Wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Wprawdzie atopowe zapalenie skóry ma charakter dziedziczny, można jednak poprzez określone działania zmniejszyć jego objawy.

Zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry u dziecka oraz pielęgnacja skóry

Wiadomo, że sucha skóra jest bardziej przepuszczalna i pozwala na wniknięcie alergenów częściowo odpowiedzialnych za atopowe zapalenie skóry. Aby zregenerować suchą skórę, a zwłaszcza jej barierę ochronną, należy przywrócić jej funkcję obronną. Nie należy zapominać, że dobrze nawodniona skóra w mniejszym stopniu ulega podrażnieniom.

Należy w tym celu stosować emolienty. Poza tym, że wszystkie zawierają składniki nawilżające, to posiadają dodatkowo lipidy, które odbudowują warstwę ochronną skóry. Dzięki temu staje się ona elastyczniejsza i bardziej odporna. Udowodniono, że emolienty, stosowane od chwili narodzin dziecka, pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów wyprysku atopowego o 33% do 50% (1).

Aby Twoje działanie było bardziej skuteczne, należy stosować zabiegi pielęgnacyjne, dostosowane do delikatnej skóry dziecka. Jeśli stwierdzisz, że jest szorstka i słabo reaguje na łaskotki, oznacza to, że nie jest jeszcze dojrzała. Warstwa skóry właściwej jest trzykrotnie cieńsza i znacznie bardziej przepuszczalna u dziecka (dlatego skóra wymaga jeszcze większej uwagi w przypadku wyprysku atopowego). Potrzeba będzie jeszcze trzech lat, aby zaczęła pełnić te same funkcje, co u człowieka dorosłego. Powyższe argumenty przemawiają za tym, aby sięgnąć po specjalnie w tym celu opracowane preparaty, przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, które uwzględniają specyfikę ich skóry i które możesz stosować bez obaw już od pierwszych dni życia dziecka.

Wyprysk, atopia , rumień: działania zapobiegawcze

Należy unikać czynników, które mogą sprzyjać atopowemu zapaleniu skóry. Do takich zagrożeń należą:

  • alergeny, takie jak roztocza lub kurz,
  • czynniki wysuszające lub podrażniające, takie jak mydło, niektóre szorstkie tkaniny ubraniowe, bardzo suche powietrze, zbyt wysoka temperatura…

Wiadomo, że nie zawsze można wszystko przewidzieć i nie należy wpadać w panikę, gdy dziecku jest zbyt gorąco, albo gdy lubi przytulać się do Ciebie, gdy masz na sobie ten piękny wełniany sweter, który wydaje się być taki miękki…Należy przede wszystkim być uważnym i ograniczać jak tylko to możliwe niektóre zagrożenia środowiskowe lub pewne działania. Jeśli dziecko uwielbia pluskać się w wodzie, wystarczy dodać mu do kąpieli lub do nadmuchiwanego baseniku wypełnionego niechlorowaną wodą, trochę Olejku Stelatopia. Dziecko będzie szczęśliwe, a działanie podrażniających skórę czynników (twarda woda) zostanie ograniczone.

W razie potrzeby, możesz również skonsultować się z lekarzem.

 


 

(1) Źródło: Eric L. Simpson 2014, Horimukai 2014

 

Komentarze

Dodaj komentarz