Patronem serwisu jest PTCA

Laboratoria dermatologiczne Avène

Atopia 1/2018
Woda termalna Avène , która przez 40 lat wędruje przez kolejne warstwy ziemi, nasycając się minerałami ma unikalny i niezmienny skład.

Aby we właściwy sposób pielęgnować skórę wrażliwą, reaktywną a przede wszystkim tę obarczoną ciężarem schorzeń dermatologicznych, niezbędne są produkty o gwarancji najwyższej tolerancji i bezpieczeństwa, rygorystycznie wyselekcjonowanych składnikach i o formułach dobranych tak, aby zminimalizować ryzyko alergii i zwiększyć komfort skóry wrażliwej. Właśnie z poszukiwań rozwiązań pielęgnacyjnych dla skóry wrażliwej zrodziła się historia marki Eau Thermale Avène. Laboratoria Dermatologiczne Avène wykorzystują Wodę Termalną jako podstawowy składnik wszystkich produktów do pielęgnacji skóry marki Eau Thermale Avène i podstawa terapii prowadzonej w bliskim sąsiedztwie źródła.

Historia Eau Thermale Avène

Avène jako marka dermokosmetyczna, ale także jako miasteczko we Francji, jest obecnie doskonale znane daleko poza jej granicami. Miejscowość zawdzięcza sławę Uzdrowisku Dermatologicznemu, gdzie od niemal trzech stuleci z powodzeniem leczy się choroby skóry – między innymi atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, świąd, rybią łuskę oraz trudno gojące się rany. Bowiem woda ze źródła Świętej Otylii (Sainte-Odile) na południu Francji w pobliżu którego uzdrowisko powstało, znana jest ze swych właściwości kojących i łagodzących skórę wrażliwą i atopową. Jej dobroczynne właściwości odkryto ponad dwieście lat temu. Jak głosi legenda, w 1736 roku Markiz de Rocozels wykąpał swojego konia w źródle, w którym zwykł go poić i w ten sposób wyleczył zmiany skórne dokuczające zwierzęciu.

 

 

Siedem lat później w pobliżu źródła wybudowano uzdrowisko, do którego zaczęli przyjeżdżać i leczyć się kuracjusze z dolegliwościami dermatologicznymi. O wodzie termalnej z Avène świat usłyszał już w XIX wieku. W 1871 roku z Francji do USA wysyła no specjalne transporty wody termalnej, jako pomoc w leczeniu ran i rozległych poparzeń osób, które ucierpiały w wielkim pożarze Chicago. W 1975 roku źródło Świętej Otylii stało się własnością grupy farmaceutycznej Pierre Fabre założonej przez francuskiego farmaceutę i przemysłowca z Castres. To wydarzenie zapoczątkowało nowy okres badan farmakologicznych i klinicznych nad właściwościami wody termalnej.

 

 

Potęga wody termalnej

Woda termalna Avène, która przez 40 lat wędruje przez kolejne warstwy ziemi, nasycając się minerałami ma unikalny i niezmienny skład, a jej bakteriologiczna czystość jest pod stałą i rygorystyczną kontrolą.

Od innych wód leczniczych różni się tym, że jest nisko zmineralizowana, zawiera dużą ilość krzemionki i ma nie zwykle szeroki wachlarz oligoelementów, co sprawia, że nie wysusza skóry. Stosunek wapnia do magnezu wynosi w niej 2:1 dzięki czemu można ją stosować po zabiegach chirurgicznych i dermatologicznych. Unikalny i niezmienny skład minerałów i mikroelementów zawartych w wodzie zapewnia jej wysoką tolerancję, odbudowuje barierę naskórkową, poprawia metabolizm komórkowy, chroni przed powstawaniem stanów zapalnych oraz pozostawia skórę miękką i elastyczną ą . Działanie kojące i łagodzące podrażnienia umożliwia unikalna mikroflory Aqua Dolomiae, której odkrycie było przełomem w działalności Laboratoriów DermatologicznychPierre-Fabre. Substancja aktywna I-modulia® będąca ekstraktem z linii bakterii Aquaphilus dolomiae, jest kluczowym składnikiem stworzonej z myślą o skórze atopowej gamy emolientów Xera Calm A.D., ma bezpośredni wpływ na redukcje uczucia swędzenia, zmniejszenie stanu zapalnego oraz przywrócenie naturalnych systemów obronnych skóry. 

Terapia dermatologiczna uzdrowiska Avène

To właśnie w Uzdrowisku Avène Woda termalna tworzy swoją historię. Odnowione i uroczyście otwarte w 1990 roku, wyposażone jest w nowoczesny zakład leczniczy z doskonałą opiekę medyczna.

 

Obok Uzdrowiska, na terenie sąsiadującym ze źródłem uruchomiono pod koniec 1989 roku fabrykę produktów kosmetycznych na jej bazie, aby umożliwić wykorzystanie jej dobroczynnego działania na skórę wrażliwą, na całym świecie a na początku XXI wieku Laboratorium Badawcze, stale nadzorujące czystość i jakość Wody Termalnej Avène.

Od początku kwietnia do końca października Avène oferuje zarówno dorosłym jak i dzieciom możliwość kuracji, do której wskazaniami są głównie:

  • Atopowe zapalenie skóry u dzieci (od 4-5 miesięcy) i u dorosłych
  • Wszystkie formy egzemy (chorób o charakterze wyprysku)
  • Łuszczyca
  • Blizny i ślady po oparzeniach
  • Świąd i świąd chroniczny
  • Rybia łuska
  • Liszaje skórno-śluzówkowe
  • Inne choroby skóry (wskazanie do leczenia przez lekarza)

Program obejmuje podstawowe zabiegi (kąpiele, prysznice i zabiegi natryskowe) oraz leczenie uzupełniające (natryski wąskimi strumieniami wody, natryski miejscowe, natryski owłosionej skóry głowy, kompresy z Wody Termalnej, masaże pod strumieniem wody, natryski jamy ustnej, płukanie jamy ustnej). W zależności od przebiegu kuracji pacjent ma również do dyspozycji zabiegi specjalistyczne takie jak okłady na ciało z nawilżających i zmiękczających emolientów (m.in. Xera Calm A.D). Kombinacja wszystkich tych terapii dostosowana jest indywidualnie do potrzeb każdego kuracjusza a ich postęp jest monitorowany w trakcie leczenia Ostateczna ocena dokonywana jest pod koniec 3-tygodniowej terapii. Przed do konaniem końcowej oceny, często bardzo pozytywnej, pod koniec 3 tygodni.

Poza kuracją medyczną, każdy pacjent (w przypadku dzieci – wraz z opiekunem) może uczestniczyć w wykładach i warsztatach, których celem jest edukacja i wsparcie w radzeniu sobie z chorobą na co dzień. Kluczowe poświęcone są higienie i nawilżeniu skóry, problematyce i świądu i makijażowi medycznemu. Wykłady prowadzą lekarze dermatolodzy a towarzyszące im dyskusje pozwalają pacjentom i ich rodzinom lepiej zrozumieć chorobę. Warsztaty edukują w zakresie budowania prawidłowych nawyków profilaktycznych, przedłużenia działania terapii i zapobiegania powracającym zaostrzeniom. Większa wiedza na temat choroby, dostępnych metod leczenia i wsparcia to mniejszy niepokój, stres a przede wszystkim znacząca poprawa jakości życia pacjentów i ich rodzin.

 

Dlaczego warto

W ciągu trzech tygodni pobytu w uzdrowisku u pacjentów z zapalnymi chorobami skóry zmniejsza się nasilenie objawów, a zmiany skórne goją się szybciej. Pacjenci są poddawani badaniom dermatologicznym na początku i na końcu pobytu, co pozwala obiektywnie ocenić skuteczność terapii. Skala SCORAD pozwala zmierzyć w AZS rozległość i intensywność zmian skórnych oraz nasilenie świądu i zaburzeń snu. Wyniki w tej skali pokazują, iż po 3 tygodniowej kuracji SCORAD zmniejsza się średnio o 47% w uzdrowisku, następuje zmniejszenie SCORAD średnio o 48% (przypis 3). Dobroczynne efekty kuracji są widoczne i utrzymują się przez kolejne miesiące, a jakość życia pacjentów ulega znacznej poprawie.

 

 

Polski kuracjusz w Avène

Już od kilku lat marka Eau Thermale Avène Polska wspiera najmłodszych pacjentów atopowych i ich rodziny zapraszając ich na kurację w Uzdrowisku Avčne. Kliknij na link, aby poznać historię jednej z naszych podopiecznych: Historia Wiktorii. Już wkrótce ogłosimy kolejną edycję konkursu, w którym główną nagrodą będzie wyjazd na trzytygodniową kurację leczniczą do Centrum Hydroterapii Avène w dniach 18 sierpnia – 8 września 2018. Zapraszamy do udziału!

 

   

 


 

Źródło:

Scientific Avčne thermal Spring Water data on file. February 2010, PFDC.

Joanna Narbutt, Aleksandra Lesiak: „I-modulia® w badaniach klinicznych – zastosowanie emolientów u chorych na atopowe zapalenie skóry ”; Forum Dermatologicum Numer 4, Tom 2, 2016; 139-143.

Statystyki Avène z lat 2001-2008 oparte o próbie 4285 pacjentów atopowych (dzieci i dorosłych)

Komentarze

Dodaj komentarz