Patronem serwisu jest PTCA

Leczenie AZS – dostęp do nowych, skutecznych terapii

Atopia Zima 2021
O leczeniu AZS zapewne nie jeden pacjent mógłby na podstawie swoich doświadczeń˛ napisać książkę o tytule „niekończąca się opowieść”. pierwsze objawy, poszukiwanie lekarza, diagnostyka, badania, wdrażanie pierwszego leczenia, później drugiego, wizyty u alergologów, diety i specjalne zachowania kosmetyczne – całe życie dostosowane pod chorobę skóry. chorobę, która często poza objawami ogólnymi wpływa na funkcjonowanie całej rodziny.

Pacjent zmagający się z  AZS często przechodzi długą drogę zanim odpowiednio dobrane leczenie będzie skuteczne bez zbędnego obciążania organizmu i zbyt wielu skutków ubocznych. Rynek farmaceutyczny dostarcza leki i produkty kosmetyczne, które mają za zadanie łagodzić przebieg AZS, lecz w  dalszym ciągu nie leczą choroby do zera – leki mają pomóc wejść w stan remisji choroby, a nawyki żywieniowe i higieniczne mają ten stan utrzymać jak najdłużej. Niemniej jednak musimy pamiętać, że AZS to choroba przewlekła o silnym podłożu genetycznym z licznymi zaburzeniami immunologicznymi. Firmy farmaceutyczne nieustannie poszukują leków, które będą dawały jak najlepsze efekty leczenia choroby, przy długotrwałym stosowaniu, a przy tym dające minimalne skutki uboczne.

Jednym z pierwszych leków, który zyskał szybko popularność wśród chorych i dermatologów jest przeciwciało monoklonalne klasy IgG4 oddziałowujące na interleukinę 4 oraz interleukinę 13 – dupilumab, który jest zaliczany do grupy leków biologicznych. Dupilumab został zarejestrowany w Polsce do leczenia AZS, a na przestrzeni kilku następnych miesięcy będzie dostępny dla pacjentów w ramach Programu Lekowego finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jest to jednak jeden lek, potrzeby pacjentów są większe, a  naukowcy prześcigają się w badaniach nad nowymi cząsteczkami – tutaj rola Badań Klinicznych, aby wykazać skuteczność i bezpieczeństwo nowych leków. Dzięki Badaniom, pacjenci mogą skorzystać z  nowoczesnej terapii jeszcze zanim dane substancje zostaną zarejestrowane do leczenia. Co czeka na pacjentów w najbliższym czasie w badaniach klinicznych? Jednym z leków, który będzie badany w Polsce jest Orismilast – kandydat na lek eksperymentalny, który jest selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy typu 4, powszechnie określanej jako PDE4. Hamowanie PDE4 jest potwierdzonym celem farmakologicznym we wskazaniach zapalnych.

Orismilast jest inhibitorem PDE4 nowej generacji o ulepszonym oknie terapeutycznym i atrakcyjnych właściwościach fizykochemicznych, które pozwalają na formułowanie go do wielu dróg podawania, w tym doustnego i miejscowego.

Kolejny na liście jest ASLAN004. Nowe, pierwsze w swojej klasie przeciwciało monoklonalne, które jest skierowane do podjednostki1 receptora IL-13 (IL-131), jednego ze składników receptora typu 2. Blokując receptor typu 2, ASLAN004 zapobiega sygnalizacji przez interleukinę 4 (IL4) i interleukinę 13 (IL-13), kluczowe czynniki wywołujące stan zapalny, kluczowe dla wywoływania objawów alergii w atopowym zapaleniu skóry, takich jak zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz w innych chorobach atopowych.

Mamy też propozycję leku miejscowego w postaci kremu dedykowanego do leczenia Przewlekłego Wyprysku Rąk (CHE). Delgocitinib, bo o nim mowa, jest inhibitorem kinazy Janus (JAK), który jest opracowywany jako krem do leczenia zapalnych chorób skóry, takich jak CHE. Istnieje wyraźna niezaspokojona potrzeba nowych opcji długoterminowego leczenia pacjentów cierpiących na CHE o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Alitretynoina jest jedynym zatwierdzonym produktem specjalnie wskazanym do leczenia CHE, ale jest wskazana tylko w przypadku ciężkiego CHE i jest dopuszczona tylko w kilku krajach na całym świecie. Krem Delgocitinib może stać się skutecznym, dobrze tolerowanym i przyjaznym dla użytkownika sposobem leczenia CHE, a tym samym poprawić codzienne życie chorych pacjentów. To zaledwie przykłady idących do nas nowych terapii, które będą dostępne w ramach udziału w Badaniach Klinicznych. Miejmy nadzieję, że udział w Badaniach nie tylko przyczyni się do rozwoju leków do leczenia AZS ale także poprawi komfort życia niejednego pacjenta!

 

Ewa Gwiazda 

Kierownik Działu Angelius
Badania Kliniczne

 

 

Zapraszamy pacjentów do bezpłatnej konsultacji i kwalifikacji do leczenia biologicznego. W naszym Ośrodku konsultują doświadczeni dermatolodzy, posiadający kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych z leczeniem biologicznym: dr n. med. Magdalena Kolanko, dr Anita Lewartowska-Białek oraz uwielbiany przez dzieci (i nie tylko) dr n. med. Hubert Arasiewicz

Angelius Badania Kliniczne ul. Fabryczna 15B, Katowice tel: 721 210 110 lub 695 651 702 e-mail: badania-kliniczne@angelius.pl www.badaniakliniczne.angelius.pl

Komentarze

Dodaj komentarz