Patronem serwisu jest PTCA

#SOSAtopia

Atopia Jesień 2020

Wsparcie pacjentów w dobie koronawirusa

Od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych prowadziło kompleksowy projekt wsparcia rodzin atopowych o nazwie #SOSAtopia. Podsumujmy.

PTCA, zaniepokojone nagłym wzrostem zaostrzeń, wynikających najpewniej z trygerów o naturze psychologicznej (społeczna izolacja, sytuacja niepewności, stres, praca zdalna, zdalny system nauczania itd), postanowiło działać i objąć możliwie najszerszym spektrum działań pomocowych całą atopową społeczność skupioną wokół Stowarzyszenia. Po rozmowach z naszymi Partnerami, którzy zdecydowali się nas wesprzeć, zaprojektowaliśmy oraz przeprowadziliśmy następujące aktywności:

Wideoczaty z kadrą medyczną

Dzięki wydatnemu wsparciu Pań Profesor Joanny Narbutt i Aleksandry Lesiak oraz zespołu lekarzy dermatologów i alergologów z Łodzi, w każdy czwartek tygodnia, przez kolejne 3 miesiące, mogliśmy na żywo brać udział w wideoczatach z lekarzami specjalistami. Pacjenci oraz opiekunowie zadawali pytania, a kadra medyczna na bieżąco odpowiadała. Do dnia emisji bieżącego wydania „ATOPII”, wideoczaty w ramach tej aktywności zostały obejrzane ponad 32 tysiące razy!

oglądaj zapis wideoczatów

Bajki terapeutyczne w wersji audio

W ramach projektu #SOSATOPIA! przygotowaliśmy dziewięć pięknie ilustrowanych bajek terapeutycznych dla dzieci z chorobami skóry – w wersji audio (z lektorem). Bajki terapeutyczne, autorstwa Moniki Wyrzykowskiej, do tej pory odtworzyliście ponad 17 tysięcy razy!

oglądaj i słuchaj bajek terapeutycznych

Wsparcie produktowe

W ramach Projektu #SOSATOPIA! Nasi Partnerzy przygotowali również atopowe prezenty. Sklep www.bestmedicalbrands. com przekazał dziesięciu atopowym rodzinom paczki zawierające kompletne zestawy do przeprowadzenia metody mokrych opatrunków (Wet Wrap Treatment), nasze najnowsze wydanie Poradnika „ABC Atopii” oraz inne drobniejsze upominki.

Przepisy kulinarne w dietach bez popularnych alergenów

W każdą środę tygodnia publikowaliśmy dla Was pyszne przepisy kulinarne uwzględniające podstawowe diety lub proponujące ciekawe, alternatywne zamienniki składników. Jasne opisy okraszone zdjęciami z przygotowania potraw stworzyły ciekawą podróż kulinarną, pełną zaskoczeń i ciekawostek. Przepisy przygotował dla nas bloger Hrabia Chce Jeść. Do tej pory z opublikowanych prezentacji skorzystaliście ponad 13 tysięcy razy!

przejrzyj przepisy kulinarne wideo

Wideoczaty z trenerem/terapeutą „Łapiemy Balans”

Cyklicznie w każdy poniedziałek, w godzinach wieczornych, przygotowaliśmy coś dla opiekunów dzieci z AZS. Podczas godzinnych wideoczatów Agnieszka Górecka – trener i terapeuta z Fundacji Edukacji Społecznej (FES) – w praktyczny sposób uczyła nas, jak zachować balans w tym trudnym okresie, jak zadbać o siebie i jak sobie radzić z dziećmi w sytuacjach kryzysowych. Wszystkie odcinki „Łapiemy balans” obejrzeliście prawie 20 tysięcy razy!

obejrzyj wideoczaty „Łapiemy balans”

Infolinia PTCA

Dzięki wsparciu Partnerów projektu #SOSATOPIA!, PTCA uruchomiło profesjonalną infolinię wsparcia. Pacjenci oraz opiekunowie mogli poprzez widget na stronie www.ptca.pl lub dzwoniąc na numer infolinii zamówić bezpłatną rozmowę z wybranym konsultantem. W okresie Projektu zainteresowani mogli porozmawiać z przedstawicielami organizacji pacjenckiej (Wolontariusze PTCA), z psychologiem, z dermokonsultantką lub lekarzem pediatrą biegłym w zakresie pielęgnacji skóry atopowej. W czasie projektu infolinia PTCA łącznie obsłużyła ponad 700 połączeń od pacjentów lub opiekunów. Infolinia, po projekcie, pozostała już na stałe elementem wsparcia oferowanego przez PTCA, przy czym na dziś, dzwoniąc na infolinię, możecie połączyć się z Wolontariuszem PTCA lub dyżurującym psychologiem.

Aby skorzystać z Infolinii wsparcia PTCA, należy zamówić połączenie przez stronę www.ptca.pl (zielona ikonka słuchawki) lub wybierając bezpłatny numer 22 164 78 83.

 

Projekt #SOSATOPIA! powstał dzięki wsparciu:

Komentarze

Dodaj komentarz