Patronem serwisu jest PTCA

Usłyszeć krzyk duszy – wystawa

Atopia Jesień 2020

Wyjątkowa wystawa zdjęć na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Odrzucenie ze strony społeczeństwa i niezrozumienie, jakiego doświadczają pacjenci oraz ból ciała i duszy, to motyw przewodni wyjątkowego projektu zdjęciowego Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych oraz znanego fotografa Jacka Poremby, przygotowanego w ramach kampanii Zrozumieć AZS. Depresja, frustracja, izolacja, ból – każdego dnia towarzyszą pacjentom z atopowym zapaleniem skóry. Wystawa ma pomóc społeczeństwu i decydentom zrozumieć jak poważną chorobą jest AZS. Zdjęcia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie do 2. października.

Ciągły ból skóry, świąd, pękające jątrzące się rany. Frustracja spowodowana wciąż nawracającą chorobą. Strach przed nawiązywaniem nowych relacji, obawa przed odrzuceniem. Negatywne reakcje otoczenia i wykluczenie z życia społecznego. Stany lękowe i depresja. To codzienność atopika. Codzienność, którą Jacek Poremba tak trafnie przedstawił na swoich zdjęciach.

– Wziąłem udział w tym projekcie, żeby przybliżyć społeczeństwu, w jak trudnej sytuacji są w tej chwili osoby dotknięte tą chorobą. Pomyślałem, że wykorzystanie obdrapanych ścian do tych szczególnie ważnych portretów może symbolizować zarówno wygląd pacjenta z AZS w trakcie zaostrzenia, jak i wszystkie uczucia, które towarzyszą tej chorobie. Mam nadzieję, że ta kampania i nasza wystawa pozwolą zrozumieć społeczeństwu, jak trudne może być życie z tą chorobą – mówi Jacek Poremba, znany i ceniony fotograf.

 

 

– Chcemy zostać wreszcie zauważeni, usłyszani i zrozumiani przez społeczeństwo. Zdjęcia, na których są prawdziwi ludzie i prawdziwe emocje, połączone z mocny mi, trafiającymi treściami, to idealne narzędzie, by pokazać to, co do tej pory było bagatelizowane – podkreśla Hubert Godziątkowski – Atopowe zapalenie skóry odciska ogromne piętno na życiu pacjenta, wpływa na jego psychikę, relacje społeczne i wreszcie aktywność zawodową. Z powodu ograniczeń wywołanych przez chorobę pacjenci nie jednokrotnie tracą pracę, mają problemy ze znalezieniem nowej. Wpadają w problemy finansowe. Tracą sens życia. Ból całego ciała, który towarzyszy im każdego dnia, jest tak silny, że nie są w stanie normalnie funkcjonować. Ci ludzie wymagają opieki holistycznej i multidyscyplinarnej. Wiemy też, że istnieją nowoczesne skuteczne formy leczenia, leki biologiczne. Możliwość zastosowania tego rodzaju terapii wśród pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią AZS pomogłaby im normalnie funkcjonować, prowadzić zwyczajne życie bez ciągłego świądu, bólu – zaznacza Godziątkowski.

Sesja zdjęciowa zorganizowana została w starej, opuszczonej fabryce FSO w Warszawie. Tych, którzy jej efektów nie mogą obejrzeć na żywo w Warszawie zapraszamy na stronę www.zrozumiecazs.pl/wystawa Kulisy powstawania sesji zdjęciowej pacjentów z AZS można obejrzeć na kanale YouTube „Zrozumieć AZS”.

 

 

 

 

 

Jacek Poremba – rocznik 1966, to legendarna postać polskiej fotografii. Fotograf modowy, portrecista i pejzażysta. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku. Pracował dla największych polskich magazynów, takich jak: „Viva”, „Uroda”, „Pani”, „Gala”, „Cosmopolitan”, „Twój Styl” czy „Marie Claire”. Fotografował największe nazwiska świata kultury, sportu i polityki. Autor klasycznych już sesji okładkowych Kory, Katarzyny Nosowskiej, Edyty Bartosiewicz czy Kayah, które trwale zapisały się w społecznej świadomości. Laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Artysta o niezwykłej wrażliwości. W ostatnich latach swoją twórczość skupia wokół portretu. Do najbardziej znanych należą fotografi Lecha Wałęsy, Agaty Buzek, Kuby Wojewódzkiego, Kory Jackowskiej, Artura Rojka, Marka Edelmana, Tomasza Stańki czy Dalajlamy.

Komentarze

Dodaj komentarz