Patronem serwisu jest PTCA

Woda termalna Avène

Atopia 2/2018

Woda termalna Avène i jej zastosowanie w chorobach skóry

Balneologia (z łac.: balneum – łaźnia, z gr.: lógos – słowo, nauka) to jedna z najstarszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej zajmująca się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin oraz zastosowaniem ich w lecznictwie, zwłaszcza terapii chorób przewlekłych.

Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy po raz pierwszy w historii ludzkości zastosowano wodę termalną w celu rehabilitacji lub leczenia różnych chorób przewlekłych, takich jak schorzenia reumatologiczne, układu oddechowego, czy też schorzenia dermatologiczne. Wiemy natomiast na pewno, że historia Wody termalnej Avène rozpoczęła się ponad dwieście lat temu, kiedy to od kryto jej dobroczynne właściwości. Odkrycie to zaowocowało otwarciem w roku 1743 pierwszego uzdrowiska, do którego zaczęli przyjeżdżać i leczyć się kuracjusze z dolegliwościami skóry.

Woda termalna Avène pochodzi ze źródła Sainte-Odile usytuowanego na terenie Centrum Hydroterapii, położone go w dolinie Naturalnego Parku w Regionie Langwedocji, u podnóża Sewenów. Historycznie źródło zostało uznane za obiekt pożytku publicznego w 1874 roku i wciąż zdumiewa obfitością wody i stałością jej przepływu.

Woda termalna to znacznie więcej niż sama woda. Pochodzi z naturalnych źródeł ukrytych w głębi ziemi. Ich wysoka temperatura powoduje, iż podczas wędrówki wody przez skały i glebę, rozpuszczają się w niej wszystkie minerały i naturalne elementy. Innymi słowy, woda termalna Avène zostaje zaopatrzona w śladowe mikroelementy o niskiej zawartości minerałów i obojętnym pH.

Badania nad właściwościami wody termalnej Avène trwają już ponad 30 lat a w trakcie ich trwania po twierdzono jej unikalny skład mineralny oraz dziedzictwo biologiczne. Do dnia dzisiejszego skuteczność terapii Wodą termalną Avène potwierdzono w ponad 150 badaniach, zarówno in vitro, jak i klinicznych.

 

Skład mineralny

Woda termalna Avène klasyfikowana jest jako woda o niskiej zawartości minerałów zawierając jony wapnia, magnezu i dwuwęglanów. Charakteryzuje się znaczną ilością krzemianów, niską zawartością sodu, neutralnym pH oraz proporcją jonów wapnia do magnezu 2:1. Proporcja ta pełni kluczową rolę w różnicowaniu komórek naskórka i jest zaburzona w chorobach skóry takich jak AZS czy łuszczyca.

Woda termalna Avène zawiera też wiele śladowych pierwiastków korzystnych dla skóry.

Właściwości biologiczne

12 lat badań nad Wodą termalną Avène pozwoliło na odkrycie mikroflory Aqua Dolomiae, która została zidentyfikowana i opisana przez naukowców z ośrodków badawczych Pierre Fabre. Przełomem badań nad mikroflorą stało się opatentowanie substancji aktywnej I-modulia®, która jest kluczowym składnikiem gamy emolientów Xera Calm A.D., stworzonej z myślą o skórze atopowej. Emolienty zawarte w gamie produktów Xera Calm A.D. mają bezpośredni wpływ na redukcje uczucia swędzenia, zmniejszenie stanu zapalnego oraz przywrócenie naturalnych systemów obronnych skóry1 w uciążliwych dolegliwościach skórnych. Trudno się więc dziwić, iż w dobie poszukiwania terapii opartych na darach natury, woda termalna stała się obiektem licznych badań naukowych a balneoterapia stała się kluczowym elementem kuracji Uzdrowiska Avène , które rokrocznie wita ponad 2500 kuracjuszy i oferuje zarówno dorosłym jak i dzieciom możliwość kuracji, do której wskazaniami są głównie: atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych, wszystkie formy egzemy, świąd i świąd chroniczny, łuszczyca, rybia łuska, blizny i ślady po oparzeniach, liszaje skórno-śluzówkowe oraz inne schorzenia dermatologiczne.

Klinicznie udowodniona moc

W licznych badaniach klinicznych udowodniono, iż ten naturalny skarb matki ziemi poprzez swoje właściwości kojąco – łagodzące może w znacznym stopniu pomóc osobom z takimi schorzeniami skóry, jak egzema (choroby o charakterze wyprysku – w tym również Atopowe Zapalenie Skóry), łuszczyca czy rybia łuska.

W celu oceny, w jakim stopniu stosowanie Wody termalnej Avène wpływa na przebieg AZS przeprowadzono badania porównawcze, gdzie u pacjentów z symetrycznymi zmiana mi chorobowymi na rękach stosowano na jednej ręce tylko emolient, natomiast na drugiej ręce dodatkowo Wodę termalną Avène (2 razy dziennie). Oceniano takie objawy choroby jak rumień, złuszczanie naskórka, sączenie i strupy, stosując 4 stopniową skalę ich intensywności. W przypadku pacjentów, u których stosowano emolient razem z Wodą termalną Avène zaobserwowano większą redukcję zarówno suchości skóry jak i wszystkich objawów stanu zapalnego oraz uczucia dyskomfortu, związanego szczególnie z odczuwaniem świądu.

Porównanie efektu terapii na obu rękach pozwoliło na wy sunięcie wniosku, iż większa poprawa w redukcji objawów zapalnych spowodowana była dodatkowym zastosowaniem Wody termalnej Avène2.

Skóra wrażliwa i nadreaktywna

Z problemem skóry wrażliwej i nadreaktywnej boryka się duża grupa pacjentów, szczególnie kobiet. Objawami tego typu skóry są: mrowienie, uczucie gorąca, czasami ból i świąd spowodowany różnymi czynnikami (fizycznymi, chemiczny mi, psychologicznymi i hormonalnymi), które u zdrowych ludzi nie wywołują tego typu reakcji. Nie sposób również dziś nie wspomnieć o skórze zmęczonej słońcem – nawet gdy chronimy ją filtrami przeciwsłonecznymi, kilkakrotne zastosowanie sprayu w słoneczny dzień przyniesie jej wyczuwalną ulgę i ukojenie.

Udowodniono, iż kilkakrotne stosownie Wody termalnej Avène jest bardzo korzystne w kuracjach skóry wrażliwej jak również w ostrych fazach zapalnych i alergicznych takich schorzeń jak trądzik różowaty, egzema (choroby o charakterze wyprysku) łojotokowe zapalenie skóry3.

W licznych badaniach farmakologicznych udowodniono również działanie przeciwzapalne, przeciwpodrażnieniowe, korzystny wpływ na metabolizm i strukturę komórek naskórka oraz działanie antyoksydacyjne.

Jakość i skład Wody termalnej Avène są bezustannie kontrolowane aby zapewnić pacjentom wszystkie korzyści, o których wspomniałem powyżej.

Jeżeli nie są Państwo pewni, czy Woda termalna Avène może być korzystna w Państwa przypadku, Państwa dermatolog pomoże w podjęciu decyzji, czy warto spróbować tej formy balneoterapii.

https://www.youtube.com/watch?v=2XqCa0oNsOs

 

 

Program Pielęgnacji skóry swędzącej i skłonnej do atopii Eau Thermale Avène

  • Unikaj produktów do mycia zawierających mydło, które wysuszy skórę Twojego dziecka i pozostanie na niej nawet przez 8 godzin.
  • Zamiast mydła, użyj Xera Calm A.D olejku oczysz czającego uzupełniającego lipidy, który pozostawia skórę miękką i jedwabiście gładką, nie szczypie w oczy, nie zawiera substancji zapachowych ani mydła. Może być stosowany równolegle z kuracją leczniczą.
  • Unikaj myjek lub gąbek, które tylko pogorszą stan skóry i mogą przenosić bakterie – użyj swoich rąk aby dokładnie oczyścić zmienione obszary ciała. Twoje dłonie są czystsze i delikatniejsze. 
  • Wysoka temperatura powietrza wzmaga suchość skóry dlatego prysznic lub kąpiel powinny trwać do 5 minut. Temperatura wody nie powinna być większa niż 32 stopnie.
  • Po wysuszeniu skóry, delikatnie rozpyl Wodę termalną Avène delikatną mgiełką na zmienione obszary skóry Twojego dziecka. Masuj delikatnie skórę, aby ją zwilżyć a następnie za pomocą chusteczki delikatnie usuń nadmiar wody, nie podrażniając skóry. Woda pomoże ukoić podrażnienie i swędzenie, które może pojawić się po kąpieli.
  • Jak tylko skóra wchłonie wodę, natychmiast rozpocznij jej nawilżanie balsamem lub kremem uzupełniającym lipidy Xera Calm A.D.. Pozwoli to zatrzymać Wodę termalną Avène w warstwie rogowej skóry.
  • W okresie letnich gorących dni warto przechowywać produkt w lodówce, aby uczucie ukojenia było jeszcze większe.

 


 

Przypisy

Joanna Narbutt, Aleksandra Lesiak: „I-modulia® w badaniach klinicznych – zastosowanie emolientów u chorych na atopowe zapalenie skóry ”; Forum Dermatologicum Numer 4, Tom 2, 2016; 139-143.

Scientific Avčne thermal Spring Water data on file February 2010, PFDC

Komentarze

Dodaj komentarz