Patronem serwisu jest PTCA

Zimowa pielęgnacja skóry atopowej

Atopia 3/2017
Atopowe Zapalenie Skóry to choroba przewlekła, przebiegająca z okresami remisji i zaostrzeń, które bardzo często pojawiają się w zimie.

Przyczyn tego zjawiska jest wiele. U wielu dzieci i dorosłych to właśnie w okresie jesienno-zimowym pojawiają się nowe czynniki zaostrzające takie jak:

  • Ograniczony dostęp do promieniowania słonecznego
  • Zmienna pogoda i temperatura
  • Nasilona obecność alergenów powietrznopochodnych w pomieszczeniach mieszkalnych
  • Inne czynniki drażniące, które mogą zarówno nasilać istniejące zmiany jak i prowokować powstanie nowych takich jak: nieodpowiednia odzież i higiena, lub wzmożona częstotliwość infekcji.

Kiedy brakuje nam słońca

Silniejsze promieniowanie słoneczne, które ma działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne często powoduje poprawę stanu skóry u pacjentów chorujących na AZS w okresie letnim, poza tym wpływa ono na zawartość witamin D3 w organizmie ludzkim. Istnieją prace, w których sugeruje się, iż niedobór wspomnianej witaminy może wpływać na cięższy przebieg AZS.

Ponadto, w okresie jesienno zimowym mówi się o zjawisku ,,depresji sezonowej” spowodowanej brakiem promieniowania słonecznego, które uwalnia hormon szczęścia – endorfiny. Stres związany z tym schorzeniem również może wywołać zoastrzenie choroby.

W zimie promieniowanie słoneczne jest zdecydowanie słabsze, dodatkowo dochodzi do tego wiele czynników potencjalnie zaostrzających AZS, które nie występują w okresie letnim.

W zimie promieniowanie słoneczne jest zdecydowanie słabsze, dodatkowo dochodzi do tego wiele czynników potencjalnie zaostrzających AZS, które nie występują w okresie letnim.

Ogrzewanie pomieszczeń zimą

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury otoczenia. Wchodzenie z zewnątrz, gdzie często panują temperatury ujemne do ogrzewanych pomieszczeń jest typowym czynnikiem zaostrzającym w tym okresie.

Centralne ogrzewanie zmniejsza wilgotność oraz osusza skórę, co powoduje jej świąd, tym bardziej, iż wiele osób w okresie zimowym przegrzewa pomieszczenia w których przebywa, z drugiej strony, wysoki poziom wilgotności może powodować wzrost liczby roztoczy i pleśni, co również może powodować zaostrzenie choroby.

Idealną temperaturą w pomieszczeniach w którym przebywamy w ciągu dnia, a która jednocześnie może zapobiegać utracie wilgotności skóry jest temperatura nie przekraczająca 20°C , natomiast w sypialni temperatura nie powinna być wyższa niż 18°C- będzie to zapobiegać przegrzaniu organizmu oraz świądowi skóry.

Alergeny w naszych domach – jak ich unikać

Pyłki i pleśń są alergenami powietrznopochodnymi, które w łatwy sposób mogą się znaleźć w pomieszczeniach mieszkalnych. Jesienią pleśnie uwalniają zarodniki do otaczającego powietrza, co może powodować zaostrzenia AZS. Aczkolwiek pleśnie w środowisku zewnętrznym w okresie zimowym są uśpione, w pomieszczeniach, zwłaszcza takich, w których powietrze ma zbyt wysoką temperaturę oraz wilgotność mogą pozostawać aktywne (łazienki, kuchnie).

Zarodniki pleśni mogą przetrwać nawet w stertach wilgotnej odzieży.
W celu uniknięcia problemów związanych z pleśnią należy pamiętać, aby pomieszczenia w których przebywają pacjenci z AZS były dobrze wentylowane, a wilgotne pomieszczenia natychmiast osuszane.

Idealnia, wilgotność pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić pomiędzy 50%, a 60%, dodatkowo w wilgotnych pomieszczeniach można stosować elektryczne osuszacze, natomiast w zbyt suchych pomieszczeniach wystarczy umieścić miskę z wodą pod kaloryferem. Do innych alergenów powietrznopochodnych, które mogą powodować zaostrzenia w przebiegu AZS należą pyłki olchy (pylenie rozpoczyna się w lutym) lub leszczyny (pylenie rozpoczyna się w 3ciej dekadzie stycznia).

Odpowiednia odzież

Należy unikać przegrzewania organizmu poprzez noszenie zbyt ciepłej odzieży. Należy nosić odzież ,,oddychającą”, natomiast unikać odzieży wełnianej lub ze sztucznych włókien, ważnym jest ponadto, aby ubierać się warstwowo, co umożliwia dostosowanie ubioru do zmieniających się warunków otoczenia.

Warstwy odzieży stykające się bezpośrednio ze skórą (np. bielizna) powinny podczas prania być dodatkowo spłukiwane, co może zapobiec podrażnieniom skóry przez detergenty pochodzące z proszków do prania lub płynów do spłukiwania.

Odpowiednia higiena i pielęgnacja

Zimowe wieczory sprzyjają również długim, gorącym relaksującym kąpielom w wannie, co znacznie osusza skórę. Szampony i mydła zwiększają również tendencję do zaostrzeń AZS, dlatego też szczególnie w tym okresie należy pamiętać o stosowaniu emolientów po każdej kąpieli, przy czym może być koniecznym stosowanie cięższych emolientów. Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 10 minut – z częstotliwością maksymalnie jeden raz na 24 godziny. Nie należy myć włosów podczas kąpieli w celu zminimalizowania czasu kontaktu z szamponem. Należy unikać mydeł i detergentów.

Właściwa pielęgnacja skóry jest zajęciem bardzo czasochłonnym – w zimie dni są krótsze, liczne święta i przerwy w codziennej pracy zmieniają również codzienny harmonogram zajęć, co powoduje, iż w tym okresie jeszcze trudniej jest we właściwy sposób zadbać o swoją skórę.

Nie zapominajmy o dłoniach, nosie i ustach

Dłonie i twarz są bardziej narażone na występowanie zaostrzeń i ich ochrona w zimie poprzez nakładanie emolientów jest szczególnie istotna.

Przed wyjściem na zewnątrz należy zakładać rękawiczki, a przed ich założeniem, na dłonie należy nałożyć emolient. Niektórzy pacjenci wolą nosić bawełniane rękawiczki wewnątrz tych zewnętrznych, ponieważ materiał, z jakiego wykonano te drugie może być drażniący.

Stosowanie bardziej tłustych emolientów na bazie maści może pomóc ochronić skórę w okolicach nosa-w okresie zimowym pacjenci często mają katar, a intensywne wydmuchiwanie nosa czy też jego wycieranie może spowodować podrażnienie tej okolicy.

Ważna jest również ochrona ust, które bardzo często są nadmiernie wysuszone – tu pomocne może być stosowanie szminek ochronnych lub balsamów do ust bez zapachów i substancji smakowych, które same w sobie mogą powodować podrażnienie tej okolicy.

Zaostrzenia AZS w okresie zimowy m można kontrolować. Kluczem do sukcesu jest pamiętanie o czynnikach zaostrzających i możliwym ich eliminowaniu , jak również o szczególnie istotnej w tym okresie pielęgnacji skóry odpowiednimi emolientami.

Inne pułapki sezonu zimowego

W zimie, szczególnie w okresie świątecznym istnieje zwiększone ryzyko ekspozycji na alergeny zapachowe, pochodzące np. ze świątecznych świeczek, czy też odświeżaczy powietrza.

Zima to również okres częstszych infekcji, które również mogą powodować zaostrzenia AZS, infekcje często związane są z podwyższoną temperaturą ciała czy też wysokimi gorączkami, które dodatkowo powodują przesuszenie skóry, a w konsekwencji upośledzanie bariery skórnej. Także w tych okresach należy pamiętać o częstym stosowaniu emolientów.

Podsumowując

Zaostrzenia AZS w okresie zimowym można kontrolować. Kluczem do sukcesu jest pamiętanie o czynnikach zaostrzających i możliwym ich eliminowaniu, jak również o szczególnie istotnej w tym okresie pielęgnacji skóry odpowiednimi emolientami. Istotnym sposobem na zwalczanie wielu dolegliwości, takich jak depresja sezonowa w tym okresie może być również suplementacja witaminą D3.

Wśród emolientów cieszących się dużym zaufaniem wśród pacjentów AZS i ich rodzin znajduje się gama sterylnych dermokosmetyków Xera Calm A.D – innowacyjne produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej i skłonnej do nasilania się świądu. Całkowicie szczelny system z chronionym opatentowanym systemem zamknięcia D.E.F.I., utrzymuje formuły w stanie absolutnej sterylności, wolne od drobnoustrojów przez cały okres przydatności do stosowania. Zastosowanie tego rodzaju zamknięcia produktu pozwoliło na wykluczenie z formuły jakichkolwiek konserwantów, w tym parabenów oraz substancji zapachowych. Dzięki temu kosmetyki sterylne Xera Calm A.D są w pełni hipoalergiczne, a ryzyko alergii skórnej bądź wtórnego zakażenia, zwłaszcza w okresie wzmożonej podatności na zaostrzenia (jesienią i zimą) zredukowane do minimum.

Xera Calm A.D to gama składająca się z niezbędnych preparatów do higieny i pielęgnacji skóry suchej, swędzącej i skłonnej do atopii.

Xera Calm A.D Krem uzupełniający niedobór lipidów w skórze 200 ml, dzięki specjalnie opracowanej formule, zalecany jest do stosowania w umiarkowanie nasilonej suchości u niemowląt, dzieci i dorosłych. Krem dostępny jest w opakowaniu D.E.F.I., dzięki czemu jego formuła nie zawiera substancji konserwujących, alkoholu związków powierzchniowo-czynnych i jest całkowicie bezpieczna. Po posmarowaniu skóry tworzy warstwę ochronną przypominającą kokon.

Xera Calm A.D balsam uzupełniający niedobór lipidów w skórze 200 ml, przeznaczony jest do stosowania w bardzo nasilonej suchości skóry u niemowląt, dzieci i dorosłych. Formuła dermokosmetyku ma bogatą fazę odżywczą, dzięki czemu przywraca pacjentom komfort funkcjonowania. Po posmarowaniu skóry tworzy film.

 

Komentarze

Dodaj komentarz